Druh vlastnictví nemovitosti může ovlivnit nejen způsob užívání, ale také finanční a právní záležitosti. Proto je dobré znát základní informace a také konkrétní výhody a nevýhody.
Osobní vlastnictví nemovitosti.
Osobní vlastnictví je nejčastějším a nejjednodušším druhem vlastnictví nemovitostí s maximální kontrolou. Majitelem nemovitosti může být jak fyzická, tak i právnická osoba, která má plné právo s nemovitostí nakládat. Výhodou je absolutní svoboda při nakládání s nemovitostí, pokud však nebude zatížena např. dluhy nebo jinými závazky. Nevýhodou je však nutnost hradit veškeré náklady spojené s touto nemovitostí.
Podílové spoluvlastnictví nemovitosti.
Podílové spoluvlastnictví je společné vlastnictví s různými podíly a vzniká, když je nemovitost vlastněna více osobami, přičemž každý vlastník má určitý podíl. Velikost podílu určuje míru práv a povinností každého jednotlivého spoluvlastníka. Výhodou je, že všichni spoluvlastníci jsou povinni se podílet na nákladech spojených s nemovitostí a každý jednotlivý spoluvlastník může se svým podílem nakládat podle vlastních představ, a to i bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Nevýhodou může být společné rozhodování o nakládání s nemovitostí, pokud nedojde ke shodě, a také to, že spoluvlastníci mají pouze omezenou kontrolu nad nemovitostí, zejména pokud jde o rozhodnutí, která vyžadují souhlas všech spoluvlastníků.
Společné jmění manželů.
Společné jmění manželů je specifická forma spoluvlastnictví s právními závazky. Nebylo-li ujednáno jinak, tak tento typ vlastnictví se automaticky vztahuje na všechny nemovitosti nabyté během trvání manželství. Výhodou SJM je jednodušší správa rodinného financování a také poskytuje jistou ochranu před individuálními dluhy jednoho z manželů, protože dluhy se tak mohou uplatnit pouze proti podílu, nikoli proti celému majetku. Nevýhodou je, že všechna rozhodnutí týkající se nemovitosti musí být učiněna společně a např. v případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů může být rozdělení společného jmění komplikovanější.
Členství v bytovém družstvu.
Co se týče členství v bytovém družstvu, tak vlastníkem nemovitosti je vždy družstvo a jednotliví členové (nájemci) mají na základě smlouvy užívací právo ke konkrétnímu bytu. Tento model vlastnictví je využíván zejména v bytových domech. Výhodou je, že oproti osobnímu vlastnictví, hradí členové družstva většinou nižší náklady na údržbu a provoz a správa nemovitosti je zajištěna společně prostřednictvím družstva. Nevýhodou jsou omezené možnosti při nakládání s bytem, zejména při jeho prodeji nebo pronájmu.